Ma is későn keltünk. Rohannunk kell, el fogunk késni. Éjszaka is milliószor ébredt a gyerek, nem indul jól a nap. Gyorsan öltözzünk fel, indulás! Ne vitatkozz, nincs rá időnk! Bezárom az ajtót, ekkor eszembe jut: basszus, elfelejtettük a fogmosást…
Ismerős a fenti eseménysor? Vagy hasonló szokott történni este, ágyba bújás előtt, ha elhúzódik a játék?
Miért kellenek a rutinok?
A NAPOM napirend tervező tábla egyik legelőnyösebb tulajdonsága, hogy a gyermek maga tudja követni a minden nap elvégzendő rutin feladatokat, és sorrendjüket. Emellett persze szülőknek is szuper puska lehet, hogy biztosan semmi fontos ne maradjon el indulás/alvás előtt. A pisis nadrágok és lepedők száma így drasztikusan csökkenthető. 🙂
Másrészről a táblán szerepeltetett és minden nap ismételt rutinfeladatok olyan biztonságérzetet adnak a gyermeknek, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy harmonikusan és békésen telhessenek a napjaink. Így nem is annyira fontos, hogy ezek az eseménysorok pontosan mikor következnek be a nap folyamán. A lényeg a ritmus, a dolgok egymásutánisága, ami óriási segítség lehet azoknál a családoknál, ahol az óra szerinti napirend nem alkalmazható (vagy nem ezt szeretnék a szülők).
Hogyan segít a tábla?
A gyerekeknek jellemzően az ébredések után, és elalvások előtt a legnehezebb ritmust váltani: pihenésből aktiválódni, vagy pörgésből lecsillapodni. Ezért a táblán három oszlopban kaptak helyet a rutinok, hogy minden ébredés és elalvás körüli időszakot lefedjünk, ezzel segítve a gyerekeket ezekben az átmeneti időszakokban.
A rutin oszlopok ábrái teljes mértékben személyre szabhatók, így minden családhoz az ő valódi rendszerüket leképező tábla kerülhet. 25 különböző rutintevékenység közül választható ki a reggeli, déli és esti menetrend. A korongok kivitelezését úgy alkottuk meg, hogy otthon egyszerűen cserélhető legyen; így amikor változik a családi rutin (például a gyerek pelenka helyett bilit vagy wc-t kezd használni), a tábla könnyedén hozzáigazítható.
Így később, kisiskolás korban a déli rutin oszlop kialakítható úgy, hogy az iskolából hazaérkezés időszakát fedje le – helyet kaphat az átöltözés, leckeírás, vagy akár egy rituálévá váló közös beszélgetés is. Ezáltal a tábla hosszú éveken át segítheti a családunkban a gördülékeny mindennapokat.
Reggel és este 5, délben pedig 4 ábra segít nyomon követni az elvégzendő, és a már elvégzett feladatokat. A kicsik a korong elhúzásával egyedül jelölhetik a táblán, ha egy feladattal végeztek. Ez sikerélményt nyújt nekik, és feladatot ad – bónuszként pedig így nem jut eszükbe az ellenállás sem. 🙂